تبلیغات
وبلاگ شخصی احمد گل محمدی - اهمیت ماه شعبان (2)
 
وبلاگ شخصی احمد گل محمدی
(یااباصالح المهدی ادرکنی)
درباره وبلاگ


باسلام وعرض ادب واحترام
هدف از راه اندازی این وبلاگ این است که
مقداری از داشته های اندک خودم رادر اختیار کاربران قرار داده
وبا عنایت الهی بخشی از سوالات مختلف نسل جوان را در معارف دینی
(اعتقادی ،اخلاقی وخصوصا شبهات دینی )پاسخ دهم.
مازنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست


مدیر وبلاگ : احمد گل محمدی
نویسندگان
نظرسنجی
کدام یک از معضلات اجتماعی وفرهنگی زیر دغدغه شما محسوب می شود ؟چهارشنبه 7 خرداد 1393 :: نویسنده : احمد گل محمدی

مناجات شعبانیّه
به گفته عالم بزرگوار مرحوم «سیّد بن طاووس» در كتاب «اقبال» این مناجات را امیرمؤمنان على(علیه السلام) و فرزندانش ـ علیهم آلاف التحیّة و السلام ـ در ماه شعبان مى
 خواندند.
از این تعبیر به خوبى روشن مى
 شود كه این مناجات اهمیّت فراوان دارد كه همه ائمّه معصومین(علیهم السلام) بر آن مداومت داشتند و مطالعه محتواى آن نیز گواه بر اهمیّت فوق العاده آن است و در واقع یك دوره عرفان اسلامى در بالاترین سطح در آن منعكس شده و اگر انسان مفاهیم این مناجات عظیم را در درون قلب و جان خود پیاده كند، مقامات طولانى سیر و سلوك الى الله را پیموده است.
آنچه مهم است دقّت در بندبند این مناجات و تعبیرات لطیف و عالى آن و سپس هماهنگ ساختن روح و فكر با این تعبیرات است.
 

 

روز اوّل ماه

روزه این روز فضیلت فراوانى دارد و از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است كه هر كس روز اوّل ماه شعبان را روزه بگیرد، بهشت بر او واجب مى شود(13) و «سیّد بن طاووس» در كتاب «اقبال» از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل كرده است كه هر كس سه روزِ اوّل ماه شعبان را روزه بگیرد و شبهایش را قیام كند و دو ركعت نماز بگزارد كه در هر ركعتى یك مرتبه «حمد» و یازده مرتبه «قُل هُوَ اللّهُ اَحد» را بخواند، خداوند شرّ اهل آسمان و زمین و شرّ ابلیس و هر سلطه ستمگرى را از او برطرف سازد و خداوند گناهان فراوانى را از او مى آمرزد.(14)

شب نیمه شعبان

این شب، شب بسیار مباركى است; از امام صادق(علیه السلام) روایت شده است كه از امام محمّد باقر(علیه السلام) از فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد، فرمود: آن شب، بعد از شب قدر بافضیلت ترین شب هاى سال است. در این شب، خداوند به بندگانش فضل خود را عطا مى فرماید و به كرم خویش، آنان را مى آمرزد;در این شب، براى تقرّب به خداوند سعى و كوشش نمایید! زیرا این شب، شبى است كه خداوند به ذات مقدّس خود قسم یاد كرده است كه نیازمندى را دست خالى برنگرداند، مادامى كه معصیت و گناهى را نخواهد و شبى است كه خداى متعال آن را براى ما اهل البیت(علیهم السلام) قرار داد، آن گونه كه شب قدر را براى پیامبر ما قرار داد. پس در دعا و ثناى الهى در این شب كوشش كنید.(15)
از جمله بركات این شب این است كه ولادت باسعادت منجى عالم بشریّت، مهدى موعود، امام زمان ـ عجّل اللّه تعالى فرجه الشّریف ـ در سحر این شب در سال 255، در «سرّ من رأى»، واقع شد، و بر شرافت این شب افزود.

براى این شب چند عمل است:
اوّل: غسل است كه طبق روایتى از امام صادق(علیه السلام) سبب تخفیف گناهان است.(16)
دوم: احیاى این شب است، به نماز و دعا و استغفار. در روایتى كه حضرت امیر مؤمنان(علیه السلام) از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل مى كند آمده است: «هنگامى كه شب نیمه شعبان فرا مى رسد آن را به عبادت به سر برید و روزش را روزه بدارید، زیرا از اوّل تا آخر این شب، از جانب خداوند ندا مى آید: آیا استغفار كننده اى هست كه از گناهان خویش آمرزش طلبد، تا گناهان او را بیامرزم؟ آیا كسى هست كه طلب روزى كند و من روزى او را وسعت بخشم؟».(17)
همچنین در روایتى آمده است كه جبرئیل به رسول خدا(صلى الله علیه وآله) گفت: هر كس این شب را به تسبیح و تكبیر و دعا و نماز و استغفار و... احیا بدارد، خداوند گناهانش را مى آمرزد، و جایگاه و منزل او بهشت خواهد بود...
اى محمّد! این شب را احیا بدار، و به امّتت فرمان ده آن را احیا دارند.
جبرئیل پس از بیان فضایل دیگرى براى این شب، در پایان گفت: محروم واقعى كسى است كه از خیر و بركت این شب محروم باشد!(18)
از امام زین العابدین(علیه السلام) نیز احیاى این شب نقل شده است.(19)
همچنین در روایتى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل شده است كه هر كس این شب را احیا بدارد، در آن روز كه قلبها مى میرد، قلبش نخواهد مرد.(20)
سوم: زیارت امام حسین(علیه السلام) در این شب از افضل اعمال است، و باعث آمرزش گناهان است.(21) در فضیلت زیارت امام حسین(علیه السلام) در این شب روایات متعدّدى نقل شده است از جمله:
1ـ ابوبصیر از امام صادق(علیه السلام) روایت كرده است: هر كس دوست دارد یكصد و بیست و چهار هزار پیامبر با او مصافحه كند، در نیمه شعبان، قبر حسین(علیه السلام) را زیارت كند; زیرا ارواح پیامبران در این شب به اذن خداوند به زیارت آن حضرت مى روند!(22)
2ـ در روایت دیگرى امام صادق(علیه السلام) فرمود: وقتى كه نیمه شعبان مى شود از افق اعلى (از جانب خداوند) به زائر امام حسین(علیه السلام) ندا مى دهند كه، اكنون با گناهان آمرزیده برگرد، پاداش تو به عهده پروردگارت و پیامبر خداست!(23)
حدّاقلّ زیارت آن حضرت آن است كه انسان آن شب، بر روى بام خانه و یا فضاى باز دیگرى برود و به سمت راست و چپ آسمان نگاه كند، آنگاه به بالاى سر نظر افكند و با انگشت به سمت راستِ قبله اشاره كند و بگوید: اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا أبا عَبْدِ اللّهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یَابْنَ رَسُولِ اللّهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْكَ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَكاتُهُ.(24)
براى شب نیمه شعبان زیارت مخصوصه اى نیز مى باشد كه در بخش زیارات مفاتیح الجنان ذکر شده است  

روز نیمه شعبان  

روز ولادت باسعادت امام دوازدهم حضرت مهدى، حجّة بن الحسن صاحب الزمان(عجّل اللّه تعالى فرجه الشریف) است. بسیار شایسته است كه شیعیان، در شب و روز نیمه شعبان، با تشكیل محافل و مجالس، و برپایى سخنرانى ها، درباره عظمت این روز و وجود مقدّس امام زمان(علیه السلام) و شرایط انتظار آن حضرت، و دعا براى تعجیل در ظهورش و دفع شبهات دشمنان و ناآگاهان، آن را گرامى بدارند; ولى در همه این موارد از كارهاى نامناسب وخلاف شرع بپرهیزند و عبادت را با گناه آلوده نسازند.
البتّه زیارت آن حضرت در این روز با استفاده از زیارات معتبرى كه در بخش زیارات
 مفاتیح الجنان آمده بسیار مناسب است.

اعمال پایانى ماه شعبان

الف) از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است كه هر كس سه روز از آخر ماه شعبان را روزه بگیرد و به ماه مبارك رمضان متّصل سازد، خداوند متعال ثواب روزه دو ماه متوالى را براى او بنویسد.(25)

1. اقبال، صفحه 684.
2. همان مدرك.
3. زاد المعاد، صفحه 47.
4. اقبال، صفحه 683 و مصباح المتهجّد، صفحه 825.
5. زادالمعاد، صفحه 49.
6. همان مدرك.
7. همان مدرك.
8. اقبال، صفحه 685.
9. زاد المعاد، صفحه 47.
10. همان مدرك، صفحه 49.
11. اقبال، صفحه 685.
12. همان مدرك، صفحه 688.

13. همان مدرك، صفحه 685.
14. همان مدرك، صفحه 684.

15. مصباح المتهجّد، صفحه 831 و اقبال، صفحه 695.
16. مصباح المتهجّد، صفحه 853 و زاد المعاد، صفحه 59.
17. بحارالانوار، جلد 95، صفحه 415 و اقبال، صفحه 701.
18. اقبال، صفحه 699.
19. زاد المعاد، صفحه 64.
20. اقبال، صفحه 718.
21. مصباح المتهجّد، صفحه 830.
22. همان مدرك و اقبال، صفحه 710.
23. همان مدرك.
24. زاد المعاد، صفحه 60.

25. اقبال، صفحه 723

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 23:05
Highly energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?
دوشنبه 27 شهریور 1396 08:41
I love what you guys are usually up too. Such clever
work and coverage! Keep up the wonderful works guys I've included you guys to blogroll.
یکشنبه 11 خرداد 1393 23:58
سلام علیکم

الهی رجب گذشت و ما از خودمان نگذشتیم
الهی از ما بگذر...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :