تبلیغات
وبلاگ شخصی احمد گل محمدی - اعمال ماه ذى الحجّه
 
وبلاگ شخصی احمد گل محمدی
(یااباصالح المهدی ادرکنی)
درباره وبلاگ


باسلام وعرض ادب واحترام
هدف از راه اندازی این وبلاگ این است که
مقداری از داشته های اندک خودم رادر اختیار کاربران قرار داده
وبا عنایت الهی بخشی از سوالات مختلف نسل جوان را در معارف دینی
(اعتقادی ،اخلاقی وخصوصا شبهات دینی )پاسخ دهم.
مازنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست


مدیر وبلاگ : احمد گل محمدی
نویسندگان
نظرسنجی
کدام یک از معضلات اجتماعی وفرهنگی زیر دغدغه شما محسوب می شود ؟جمعه 4 مهر 1393 :: نویسنده : احمد گل محمدی

اعمال ماه ذى الحجّه

اعمال مشترك دهه اوّل

1ـ امام صادق(علیه السلام) مى فرماید: پدرم حضرت امام باقر(علیه السلام) به من فرمود: پسرم! در دهه نخست از ماه ذى الحجّه، هر شب میان نماز مغرب و عشا این دو ركعت نماز را ترك مكن:
در هر ركعت سوره حمد و سوره قل هو الله را مى
 خوانى، پس از آن این آیه (آیه 142 سوره اعراف) را مى خوانى: 

وَ واعَدْنا مُوسى ثَلاثینَ لَیْلَةً، وَ أَتْمَمْناها بَعَشْر، فَتَمَّ میقاتُ رَبِّهِ

أَرْبَعینَ لَیْلَةً، وَ قالَ مُوسى لاَِخیهِ هارُونَ اخْلُفْنى فى قَوْمى، وَ أَصْلِـحْ

وَلا تَتَّبِعْ سَبیـلَ الْمُفْسِـدینَ.

اگر چنین كنى، در ثواب حاجیان، و اعمال حجّ آنها شریك مى شوى.
2ـ روزه گرفتن در نُه روز اوّل. در روایتى از امام موسى كاظم(علیه السلام) نقل شده است كه هر كس نُه روز اوّل ذى
 الحجّه را روزه بدارد، خداوند ثواب روزه تمام عمر را براى او مى نویسد.

  روز هشتم ماه

روز هشتم ذى الحجّه را روز «ترویه» مى نامند و به روایت امام صادق(علیه السلام) روزه در آن، كفّاره گناهان زیادى است.

روز نهم (روز عرفه)

مرحوم «علاّمه مجلسى» مى گوید: روز عرفه از اعیاد بزرگ اسلامى است و كسى كه بتواند این روز را در «عرفات» باشد، توفیق بزرگى دارد. این روز اعمال و دعاهاى فراوانى دارد و بهترین عمل در این روز، دعا است.
امام باقر(علیه السلام) از امام زین
 العابدین(علیه السلام) روایت كرده است كه آن حضرت در روز عرفه جمعى را مشاهده كرد كه دست نیاز به سوى مردم دراز كرده و كمك مى خواستند! حضرت فرمود: واى بر شما! آیا از غیر خدا در این روز حاجت مى طلبید در حالى كه در این روز امید مى رود كه فضل خداوند حتّى شامل بچّه هایى شود كه در شكم مادرانند.
در روز عرفه، مخصوصاً دعا براى مؤمنان و دوستان بسیار سفارش شده است. چه آنان كه زنده
 اند و چه كسانى كه از دنیا رفته اند.
از ابراهیم بن هاشم كه از بزرگان شیعه است چنین نقل شده كه: «عبد اللّه بن جندب» را در سرزمین عرفات دیدم كه در روز عرفه، غرق در دعا و راز و نیاز بود. دست
 هاى خود را به سوى آسمان بلند كرده بود و اشك از چشمانش سرازیر بود، و فراوان گریه مى كرد; در پایان نزد او رفتم و گفتم: وقوف و عبادت هیچ كس را مثل تو ندیدم. گفت به خدا سوگند! فقط براى برادران مؤمن دعا كردم، زیرا از امام موسى كاظم(علیه السلام) شنیدم كه فرمود: هر كس براى برادران مؤمن خود دعا كند، از عرش ندا مى رسد كه صدهزار برابر آن براى خود تو خواهد بود، و من نخواستم از صد هزار برابر دعاى فرشتگان كه یقیناً مستجاب است، دست بردارم! و براى خودم دعا كنم كه نمى دانم مستجاب خواهد شد یا خیر
اعمال روز عرفه:
براى روز عرفه چند عمل وارد شده است:
1ـ روزه گرفتن; كه پاداش فراوانى دارد. ولى اگر روزه در آن روز سبب ضعف و ناتوانى جهت دعا و انجام اعمال و عبادات روز عرفه شود ترك آن بهتر است! (البتّه روزه مربوط به كسانى است كه در وطن هستند یا قصد اقامت ده روز كرده
 اند).
2ـ غسل كردن قبل از غروب آفتاب.(
3ـ زیارت امام حسین(علیه السلام)، كه زیارت آن حضرت در روز عرفه طبق روایتى از امام صادق(علیه السلام) پاداش حج و عمره بسیار، و جهاد فراوان دارد.(
در روایت دیگرى از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است كه خداوند در روز عرفه، توجّه خاصّى به زائران قبر امام حسین(علیه السلام) دارد، حاجاتشان را برآورده مى
 سازد و گناهانشان را مى آمرزد.
در حدیث دیگرى از سه امام بزرگوار، حضرت امام صادق و امام كاظم و امام رضا(علیهم السلام) آمده است كه هر كس روز عرفه به زیارت امام حسین(علیه السلام) برود، خداوند او را با ایمان محكم همراه با اطمینان باز مى
 گرداند.
4ـ پس از نماز عصر، و قبل از آن
 كه دعاهاى روز عرفه را بخواند، دو ركعت نماز در زیر آسمان، بجا آورد و به گناهان و خطاهاى خود اعتراف كند، كه امام صادق(علیه السلام) فرمود: هر كس چنین كند، پاداش كسانى كه در سرزمین عرفاتند، را خواهد داشت و گناهانش آمرزیده گردد.
اعمال روز عید قربان:
براى عید قربان اعمالى چند نقل شده است:
1ـ غسل كردن است كه به گفته مرحوم «علاّمه مجلسى»، غسل در آن روز سنّت مؤكّد است تا آن جا كه بعضى از علما آن را واجب دانسته اند.
2ـ نماز عید قربان است و نحوه انجام آن، به همان كیفیّتى است كه در نماز عید فطر گفته شد، و نماز عید قربان در زمان غیبت امام(علیه السلام)مطابق مشهور فقهاى عظام، سنّت مؤكّد است. (خواه به صورت جماعت خوانده شود یا فرادى).
3ـ خواندن دعاى ندبه در این روز و سایر اعیاد مستحبّ است.
4ـ قربانى كردن در این روز براى همه مستحبّ مؤكّد است و بسیار سفارش شده است، تا آن جا كه برخى از علما آن را بر كسانى كه توانایى دارند واجب دانسته اند و مستحب است بعد از نماز عید، كمى از گوشت آن بخورد.
در روایتى است كه امام صادق(علیه السلام) فرمود: امام على بن الحسین و امام باقر(علیهم السلام) گوشت قربانى را سه قسمت مى كردند; یك قسمت آن را به همسایگان مى دادند و یك قسمت آن را به نیازمندان و قسمت سوم را براى اهل خانه نگه مى داشتند.
روز عید غدیر (روز هیجدهم)

فضیلت این روز:
در روایت دیگرى آمده است كه از امام صادق(علیه السلام) پرسیدند: آیا براى مسلمانان غیر از عید فطر و عید اضحى (قربان) عید دیگرى نیز وجود دارد؟ فرمود: آرى. عیدى كه از آن دو روز، باعظمت تر و شریفتر است، و آن روزى است كه پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله)، على(علیه السلام) را براى امامت امّت نصب فرمود و در روایت دیگر فرمود: آن روز هیجدهم ذى الحجّه است.
اعمال روز عید غدیر:
براى این روز اعمال متعدّدى روایت شده است:
1ـ روزه گرفتن است كه در روایتى از امام صادق(علیه السلام) روزه در چنین روزى برابر روزه شصت ماه شمرده شده! و در روایتى روزه روز غدیر خم كفّاره شصت سال است.
2ـ مرحوم «شیخ كفعمى» در «بلدالامین» غسل این روز را مستحب دانسته است.
3ـ احسان و نیكى به برادران مؤمن.
در روایتى از امام صادق(علیه السلام) آمده است كه فرمود: این روز، روز عبادت است و روز اطعام و نیكى كردن و احسان به برادران دینى است.
در روایت دیگرى امام رضا(علیه السلام) فرمود: كسى كه در این روز، به خانواده و برادران مؤمن خود، توسعه در رزق و بخششها و انفاق ها دهد خداوند روزى او را زیاد مى گرداند.
4ـ زیارت امیر مؤمنان على(علیه السلام) در این روز بسیار بافضیلت است.
در روایتى از ابن ابى نصر (یكى از یاران برجسته امام رضا(علیه السلام)) نقل شده است كه حضرت به وى فرمود: هرجا كه هستى سعى كن در روز عید غدیر، خود را به كنار قبر مطهّر امیرمؤمنان(علیه السلام)
برسانى، چراكه در این روز خداوند گناهان بسیارى از مردان و زنان مسلمان را مى بخشد و دو برابر كسانى كه خداوند آنها را در ماه رمضان و شب قدر و شب عید فطر از دوزخ آزاد مى كند، در چنین روزى از آتش جهنّم رهایى مى دهد!
براى امیر مؤمنان(علیه السلام) در این روز زیارت هایى نقل شده است كه معروفترین آن، زیارت معروف «امین الله» است كه در بخش زیارات مفاتیح می باشد و مى توان آن را از نزدیك و یا از راه دور، خطاب به امیرمؤمنان(علیه السلام) خواند

5ـ امام رضا(علیه السلام) فرمود: در چنین روزى كه روز عید و تبریك گفتن به یكدیگر است، مناسب است مؤمنان وقتى به یكدیگر مى رسند این جملات را بگویند:

6ـ دعاى ندبه را در این روز بخواند

7ـ به سبب عظمت روز «غدیر» و مباركى و میمنت آن، مناسب است كه برادران مؤمن، با یكدیگر در این روز، عقد اخوّت و برادرى بخوانند و پیوند برادرى و همكارى را میان خویش عمیق تر سازند

نوع مطلب :
برچسب ها : اعمال ماه ذى الحجّه،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :